Wypadanie włosów to problem, który dotyczy dużej liczby osób, ale czy wiedziałaś, że praca może mieć z tym wiele wspólnego? Wśród przyczyn łysienia nie wymienia się jedynie czynnika genetycznego. Powszechne jest również wypadanie włosów związane ze stresem. Ostatnie badania naukowe wiążą łysienie z nadmiernym czasem pracy.
PORADY, JAK ZAPOBIEGAĆ WYPADANIU
WŁOSÓW POD WPŁYWEM STRESU.
Popraw swoją dietę.
Dieta jest kluczowym czynnikiem w zapobieganiu wypadaniu włosów związanym ze stresem. Ideałem jest stosowanie diety bogatej w owoce i warzywa, unikanie spożywania tłuszczów i śmieciowego jedzenia. Aby konkretnie leczyć i zapobiegać wypadaniu włosów, zaleca się zwiększenie spożycia niektórych witamin, takich jak między innymi witamina A, witamina B6 i B8, witamina C czy witamina E.
Długotrwała ekspozycja na słońce może być bardzo szkodliwa.
Zbyt duża ilość słońca może być szkodliwa nie tylko dla naszej skóry. Wystawianie naszych włosów na działanie promieni słonecznych może je osłabić, wysuszyć, a nawet spowodować utratę naturalnego blasku, a także doprowadzić do ich wypadania.
Unikaj nadmiernego stosowania środków chemicznych.
Wiele produktów chemicznych może powodować wypadanie włosów, np. lakier do włosów, żel do włosów. Inwestowanie w najlepszej jakości szampony może być bardzo korzystne, ponieważ dostarczają one witamin, których nie mogą dostarczyć produkty chemiczne. W naszej Klinice pracujemy na najlepszych markach w tym przede wszystkim Kérastase.
Używaj odpowiedniego grzebienia.
Podczas szczotkowania włosów może wypaść więcej włosów niż zwykle, jeśli nie zrobisz tego prawidłowo. Najlepiej używać grzebieni i szczotek z szerokimi separacjami.
Ogranicz stosowania nakryć głowy.
Choć może się to wydawać niemądre, ale uważa się, że częste używanie kapeluszy i czapek może powodować wypadanie włosów, ponieważ uniemożliwiają one prawidłowe dotlenienie.
Uważaj na ciepło z suszarek do włosów lub prostownic.
Chociaż stosowanie suszarek lub prostownic może pomóc włosom wyglądać pięknie, najlepiej unikać ich używania za wszelką cenę, ponieważ produkty te wysuszają włosy i powodują, że tracą one swój blask, co prowadzi do ich wypadania. Jeśli jesteś jednak zwolenniczką suszarek lu prostownic, koniecznie zaopatrz się w dobrą termoochronę.
Kontrola stresu.
Wreszcie, i jak powiedzieliśmy na początku, unikanie wszelkiego rodzaju stresu pomaga ogromnie w walce z wypadaniem włosów. Dzieje się tak dlatego, że gdy przeżywamy sytuacje stresowe, dochodzi do skurczu naczyń krwionośnych, które zasilają włosy. W efekcie nasza skóra głowy staje się niedożywiona, a włosy osłabione.
INNE PRZYCZYNY UTRATY WŁOSÓW.
Codziennie z naszych włosów może wypadać od 50 do 100 włosów, ponieważ wszystkie znajdują się w różnym procesie wzrostu: jedne rosną, inne się stabilizują, a jeszcze inne osiągnęły kres swojego życia i wypadają. Nie powinien to być jednak znak ostrzegawczy, ponieważ ta sama liczba włosów, które wypadają, zostaje zastąpiona przez nowe, które zaczynają rosnąć. Ponadto należy pamiętać, że jesień jest okresem w roku, w którym wypada najwięcej włosów, ze względu na to, że o tej porze roku następuje faza telogenu, czyli spoczynku włosa, która pokrywa się z trzema miesiącami, jakie trwa sezon jesienny.
Nietypowe wypadanie włosów.
Jeśli to wypadanie włosów zaczyna być bardziej obfite niż normalnie, obszar skóry głowy zaczyna się rozjaśniać lub zauważamy anomalną gęstość włosów z powodu ich braku, powinniśmy udać się do lekarza lub specjalisty, w tym przypadku dermatologa lub trychologa.
Najczęstszą przyczyną łysienia jest dziedziczność wraz z wiekiem, ale nadmierne wypadanie włosów może być spowodowane pewnymi specyficznymi przyczynami: genetycznymi, hormonalnymi, chorobami, stosowaniem leków, żywieniowymi, z którymi w wielu przypadkach można skutecznie walczyć.
Zmiany hormonalne i choroby.
Jednym z najczęstszych typów są te pochodzące ze zmian hormonalnych. Ich przyczyny są również bardzo zróżnicowane i obejmują zmiany w ciąży, menopauzę czy problemy z tarczycą. Istnieją również choroby, które powodują masowe i szybkie wypadanie włosów. Sama choroba wywołana przez koronawirusa powoduje u niektórych zakażonych pacjentów intensywne wypadanie włosów, dwa lub trzy miesiące po zachorowaniu. Gdy powstaje z tych przyczyn mówimy o łysieniu plackowatym, które związane jest z układem odpornościowym i które powoduje oprócz nierównomiernego wypadania włosów, infekcje skóry głowy czy trichotillomanię, czyli zaburzenie polegające na kompulsywnym wyrywaniu włosów.
Leczenie farmakologiczne.
Wypadanie włosów może być również skutkiem ubocznym niektórych terapii farmakologicznych, takich jak niektóre leki stosowane w leczeniu zapalenia stawów, depresji, problemów z sercem, podagry, raka i wysokiego ciśnienia krwi.
Czasami jest to również spowodowane bardziej konkretnymi przyczynami dotyczącymi samych włosów, takimi jak niektóre agresywne zabiegi zwłaszcza z użyciem gorących substancji lub po prostu nadmierna stylizacja włosów, która może powodować wypadanie włosów w wyniku łysienia trakcyjnego.
JAK DBAĆ O ZDROWE WŁOSY?
Zrównoważona dieta.
To ta, które bogata w owoce i warzywa, która gwarantuje spożycie wszystkich składników odżywczych. Brak niektórych niezbędnych składników odżywczych i witamin może przyczynić się do wypadania włosów.
Utrzymuj uporządkowany rytm dnia.
Oznacza to, w miarę możliwości, unikanie stresu, ale za to z umiarkowanym wysiłkiem fizycznym.
Higiena włosów.
Im lepsza jakość kosmetyków, których używamy do pielęgnacji naszych włosów, tym będą one zdrowsze. Zawsze możesz skonsultować się z dermatologiem, aby dowiedzieć się, które z nich są najbardziej odpowiednie dla Twojego typu włosów.
Na szczęście łysienie plackowate lub androgenowe nie musi spowodować tego, że zapomnisz na zawsze o długich lub gęstych włosach. Nie oznacza też ciągłego zasłaniania łysej skóry czapką lub innym nakryciem. W Klinice Beauty For You uzupełniamy, zagęszczamy włosy nawet w sytuacjach, które często wydają się być beznadziejne. Wystarczy umówić się na konsultację przedzabiegową, aby dowiedzieć się jakie są możliwości.